Poetsko mapiranje gradova

poetsko

mapiranje grada

Projekt Poetsko mapiranje grada kreće s pozicija književne/poetske geografije i kartografije te problematizira prednosti i nedostatke interakcije fikcije i urbanih toponima, kao i njihovog utiskivanja (brendiranja) u mapu grada.

Upotrebe poezije kao sredstava za mapiranje jednog grada, omogućava kreiranje novih mentalnih ali i fizičkih ruta za suvremene turiste sklone sve popularnijem kulturnom/umjetničkom turizmu.

Poetsko mapiranje grada se realizuje kroz projekat „Čitaj i kreativno razmišljaj“ koji je podržan u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD), kojeg finansira Evropska unija, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) i Općina Centar Sarajevo. 

 

Projekat \”Poetsko mapiranje grada\” realizuje:

Grupa od 35 pisaca, različitih nacionalnosti, članova dotadašnjeg Udruženja književnika SRBiH, pokrenula je rad asocijacije pisaca 17. maja 1993. godine, pod novim nazivom Društvo pisaca Republike BiH, koje je aktivno djelovalo i u periodu trajanja ratnog stanja u BiH i opsadi Sarajeva. 

Kranjčevićeva 24

+387 33 557 940 +387 61 511 271

drustvo.pisaca@gmail.com